Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 7
#1
Orvostovábbképző Szemle XXVIII. évf. 5. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2021-05-17

Az eozinofil gastroenteritis (EGE) viszonylag ritka betegség, amelyet a gyomor-bél traktus eltérő mélységű eozinofil infiltrációja, ennek követ­keztében létrejövő krónikus gyulladás és heterogén gasztrointesztinális tünetegyüttes jellemez. A diagnózis a panaszok, a laboratóriumi leletek, a képalkotók és a szövettan eredménye alapján állítható fel. 

#2
Orvostovábbképző Szemle XXVII. évf. 6. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2020-06-16

Az allergiák egyénre szabottak – nincs két, pontosan egyforma eset, mert azonos kiváltó ok mellett is teljesen különböző az egyes allergiát kiváltó anyagokra való szenzibilizálódás és a sokféle tüneti megnyilvánulás. 

#3
Orvostovábbképző Szemle XXV. évf. 11. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2018-11-14

A makro- és mikrotápanyagok hasznosításának zavarát malasszimilációnak nevezzük. A tápanyagfelvétel zavara különféle belgyógyászati kórképek formájában manifesztálódhat, amelyek differenciáldiagnosztikája a keze­lőorvost komoly kihívások elé állíthatja. A cikk ezeknek a betegeknek az ellátását szeretné gyakorlati tanácsokkal segíteni.

#4
Gyermekgyógyászati Továbbképző Szemle XV. évf. 3. szám
OTSZ Online
2010-10-28

Mindennapi orvosi gyakorlatunkban, ha egy gyermek oedema tüneteivel érkezik, akkor lokalizált oedema esetében elsősorban allergiás reakcióra gondolunk, míg generalizált oedema esetén leginkább szívelégtelenség vagy vesebetegség gyanúja merül fel bennünk.

#5
Orvostovábbképző Szemle XVII. évf.3. szám
OTSZ Online >> Háziorvoslás
2010-03-12

A magnézium a szervezetben a negyedik legnagyobb menynyiségben előforduló ásványi anyag. Becslések szerint az amerikaiak 75%-a az étrenddel nem jut hozzá az ajánlott mennyiségű magnéziumhoz, ezért egyre több a magnéziumpótlás potenciális hatásosságát elemző vizsgálat.

#6
Orvostovábbképző Szemle XVI. évf.3. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2009-03-01

A diabetes mellitus gyomor-bél rendszeri szövődményei részben a cukorbetegek 30–60%-át sújtó vegetatív neuropathiával, részben a cukorbetegség okozta komplex anyagcsere-rendellenességgel függenek össze.

#7
European Journal of Gastroenterology & Hepatology Magyar Kiadás VIII. évf.4. szám
OTSZ Online
2004-07-01
Bevezetés A malabszorpció és az intesztinális lymphoma kapcsolatáról az első beszámoló 1937-ben született, és bár az azóta eltelt évtizedekben jelentős ismeretanyag halmozódott fel, a kérdéskör ma sem lezárt. A vékonybelet érintő különböző – mindeddig csak részben tisztázott – kóreredetű betegségekkel kapcsolatban felmerült, hogy bizonyos idő után lymphoma kialakulását segíthetik elő. A két legismertebb és egyre gyakrabban előforduló, a vékonybél-nyálkahártyát károsító kórkép a gluténszenzitív enteropathia és a Crohn-betegség. Jelenlegi ismereteink szerint a tápcsatornában lévő citokin-konstelláció határozza meg a gyulladásos válasz jellegét. Az úgynevezett T-helper-1 (Th-1) domináns válasz, melyet elsősorban interferon-d (INF-d), tumornekrózis-faktor-a (TNF-a) indukció jellemez, coeliakiában és Crohn-betegségben egyaránt fontos szerepet játszik. A vékonybél-nyálkahártya TGF-b- (Th3) termeléséért felelős sajátos CD4+ T-sejt szubpopulációja, az orális tolerancia kialakulásában játszik szerepet, korlátozva a Th1 sejtes választ. A malignus lymphoma a daganatos betegségek 4%-át adja, és az onkológiai halálozás 4%-áért felelős. Incidenciája az elmúlt harminc évben körülbelül 60%-kal emelkedett. Bár primer vékonybél-lymphomák ritkán fordulnak elő, feltételezhető, hogy a különféle krónikus vékonybélbetegségek (pl. coeliakia, Crohn-betegség) elősegítik kialakulásukat. Az újabb epidemiológiai vizsgálatok több európai országban bizonyították, hogy a coeliakia prevalenciája sokkal nagyobb, mint azt korábban gondolták (10/1000 lakos), ezáltal a leggyakrabban előforduló genetikai betegségnek tekinthető. A coeliakia gasztrointesztinális tumorokkal, non-Hodgkin lymphomával vagy autoimmun betegségekkel társulhat. A coeliakiás betegek bevonásával lefolytatott eddigi legnagyobb tanulmány kétszeres halálozási kockázatot jelzett az egészséges lakossághoz képest [2]. A halálozás esélye a második életév előtt diagnosztizált esetekben kisebb, a kétéves kor után felismertek körében viszont az átlagosnál nagyobb. A malignus betegségek – közülük is főként a vékonybél-carcinoma, a non-Hodgkin lymphoma és a májrák – a halálozás 70%-áért felelősek. A gasztrointesztinális betegségekre vonatkozó standardizált mortalitási ráta 7,9-szeres és ezen belül feltűnően nagy a gyulladásos bélbetegségek előfordulása [3]. Coeliakiában az autoimmun rendellenességek is gyakoribbak. Ismert, hogy a betegek 95%-a ugyanazt a HLA DQ2 haplotípust hordozza, mint a legkülönbözőbb autoimmun betegségben szenvedők. Feltételezik, hogy a különböző immunmediált folyamatok hátterében glutén által stimulált antitestképződés áll, például a szöveti transzglutaminázzal vagy a fibroblast eredetű extracelluláris mátrixfehérjével szemben.

blog

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.